Farm Credit

Executive Committee

Tom Sidwell, Quay – President
Randell Major, Magdalena – President Elect
Jack Chatfield, Mosquero – Vice President at Large
Ty Bays, Silver City – Southwest Vice President
Jeff Bilberry, Elida – Southeast Vice President
Blair Clavel, Roy – Northeast Vice President
Dustin Johnson, Farmington – Northwest Vice President
Shacey Sullivan, Bosque Farms – Secretary/Treasurer
Pat Boone, Elida – Past President
José Varela Lopez, La Cieneguilla – Past President  
Caren Cowan, Albuquerque – Executive Director

New Mexico Cattle Growers’ Association Board of Directors

Scott Bidegain  Tucumcari 
Linn Blancett  Aztec
Diane Bowman  
Crownpoint 
Darrell Brown  Artesia 
Jim Bob Burnett  Lake Arthur
Ron Burnett  Datil
Kendell Buzard  Floyd
Michael P. Carrica  Roswell
Mike Casabonne  Hope
Jim Ross Caviness  Hobbs 
Gerald Chacon  Espanola 
Ricky Chavez  Quemado
Emery Chee  Bloomfield
Kim Chesser  Roswell
Brad Christmas  
Wagon Mound
John Coniff  
Las Cruces
Carol Cooper  Las Cruces
Pat Copeland  Nara Visa 
Mike Corn  Roswell
Bronson Corn  Roswell
Caren Cowan   Albuquerque 
Joe Culbertson  
Amistad 
Troy Daniels  
Wagon Mound 
Jeff Decker  Lovington
Joe Delk  Mesilla Park
Milford Denteclaw  
Shiprock 
Lewis Derrick  
Artesia  
Crystal Runyan Diamond  T or C
Tommy Dinwiddie  Capitan 
Wesley Eaton  La Mesa
Alden Elkins  Pinon
Roy Farr  Datil
Kevin Floyd  Roswell
Wayne Franklin  Tohatchi
Cole Gardner  Yeso 
Lane Grau  Grady 
Jim Grider  Carrizozo
Anita Hand  
Datil 
Nolberto Hernandez  Rio Rancho
Nikki Hooser  
Santa Fe
Heidi Humphries  Tucumcari
Seth Hyatt  
Las Cruces 
Jim Jackson  Albuquerque
Bobby Jones  
Dell City, TX 
Stan Jones  Broadview
Curtis Kelling  Cuervo
David Kincaid  
Pinon
Garland King  
Capulin 
Marjorie Lantana Crownpoint
Colton Lee  
Alamogordo 
Boe Lopez   
Springer 
Kenneth McKenzie
  Encino 
Sarah McKenzie  Fort Davis, TX
Jeff Menges
  Safford, AZ
Tom Mobley  Dona Ana
Louis Montoya  La Plata 
Joe Bill Nunn  
Deming
Loren Patterson  
Corona 
Tom Paterson  Houston, TX
Tom Payne  Roswell 
Kyle Perez  
Nara Visa
John Richardson  
Winston 
Bob Ricklefs  
Ute Park
Charlie Rogers  Clovis
John Romero  Albuquerque
Carlos Salazar  Medanales
Becky Spindle  Moriarty
Gary Stone   
Weed 
Troy Stone  
Capitan 
Felicia Thal  
Buena Vista 
Ernie Torrez  La Jara
Bernarr Treat  
Roswell 
Tom Ulik  Stanley
Judy Wallin  T or C
Mike Wear  
Hillsboro
Gene Whetten  
Magdalena
Randy White  Albuquerque
Jimbo Williams  
Quemado
Kendall Wilson   
Carrizozo
Pat Woods  Broadview

Non-Voting Members

Susan Navarro  Allied Industries Committee
Ryan Perry  Allied Industries Committee
Dr. Rolando Flores  Dean, College of Agricultural, Consumer and Envrionmental Sciences, NMSU
Ashley Ivins N.M. CowBelles
Bob Homer  NMCGA Insurance Administrators
Jim Lyssy Insurance Services of N.M.

New Mexico Cattlegrowers Association Committees

Unless otherwise noted, all Association members are welcomed and encouraged to vote in the committees of their choice.

Ag Policy Committee

Theft & Health Sub Committee
Curt Kelling, Cuervo Chairman
  
Promotion & Marketing Sub Committee
Alicia Sanchez, Belen       Chairman
Boe Lopez, Springer  Vice-Chairman
 
Research & Improvement Sub Committee
  
Allied Industries Committee
Ryan Perry, Roswell      Co- Chairman
Susan Navarro, Los Lunas    Co-Chairman
(All Allied Industries members are welcomed and encouraged to vote on this committee.)
 
Feeder Committee
Bruce Davis, Springer           Chairman
Bill King, Stanley            Vice-Chairman & Treasurer
(All active New Mexico cattle feeders are welcomed and encouraged to vote on this committee.)
 
Finance Committee
Jose Varela Lopez, La Cienguella   Chairman
All Past Presidents as well as NMCGA Executive Committee
 
Litigation Committee
Kendell Buzard, Hope  Chairman              
Jim Jackson, Albuquerque  Vice Chairman              
Howard Hutchinson, Glenwood
Jim Grider,   Carrizozo
Bebo Lee,      Alamogordo
Sato Lee, Mountainair
Alisa Ogden,  Loving
Bill Sauble,    Maxwell
Phil H Bidegain, Tucumcari
Mike Casabonne, Hope  

Membership Relations Committee

Cross Cultural Sub Committee
John Romero, Albuquerque        Chairman
Marjorie Lantana, Crownpoint        Vice-Chairman
  
Membership Sub Committee
NMCGA Executive Committee
 
Public Relations Sub Committee

Young Cattlemen’s Leadership Sub Committee
Denton Dowell, Clovis        Chairman
  
Legislative Sub Committee
Tom Sidwell, Quay          Chairman
Nikki Hooser, Springer           Co- Vice-Chairman
Randell Major, Magdalena   Co-Vice-Chairman

Natural Resources Committee

Water Sub Committee
Ernie Torrez, La Jara  Chairman
Carlos Salazar, Medanales       Vice-Chairman
 
Wildlife Sub Committee
Tracy Drummond, Reserve          Chairman
Jimbo Williams, Quemado       Co- Vice Chairman
  
Oil & Gas Sub Committee
Bob McCrea, Roswell  Chairman
Irvin Boyd, Eunice         Vice-Chairman
 
Nominating Committee
Rex Wilson, Carrizozo             Chairman
Tom Sidwell, Quay   Vice Chairman
Plus all Past Presidents and …
Mike Casabonne, Hope
Phil Harvey, Jr. Mesilla
Nikki Hooser, Springer
Milford Denetclaw, Shiprock

Property Committee

Private Lands Sub Committee
Brad Christmas, Wagon Mound           Chairman
Heidi Humphries, Tucumcari     Vice Chairman

Federal & Trust Lands Sub Committee
Ty Bays, Silver City       Chairman
Gary Stone, Weed    Co -Vice-Chairman
Tommy Dinwiddie, Capitan          Co-Vice-Chairman
 
Taxation & Special Issues Sub Committee
Tamara Hurt, Deming          Chairman
Kenneth McKenzie, Encino   Vice-Chairman
 
Resolutions Committee
Brian Greene, Mountainair Chairman
Max Kiehne, Los Lunas  C0-Vice-Chairman
Crystal Diamond, T or C Co-Vice-Chairman

New Mexico Cattlegrowers Association Past Presidents

(*deceased)
*1914-1916        Calvin Glenn Pinos Altos
*1916-1918        Wm. Ray Morely Datil
*1918-1920        Victor Culberson Silver City
*1920-1922        T.E. Mitchell Albert
*1922-1924        Hugh L. Hodge Silver City
*1924-1926        C.M. McDonel Bell Ranch
*1926-1928        Tom P. Tallé Las Vegas
*1928-1930        T.A. Spencer Carrizozo
*1930-1932        Robert H. Royall Tyrone
*1932-1934       Albert K. Mitchell Albert
*1934-1936        Lee S. Evans  Marquez
*1936-1938        A.D. Brownfield Deming
*1938-1939        Oliver M. Lee Alamogordo
*1939-1941        Con W. Jackson Las Vegas
*1941-1943        Tom Clayton  Spear
*1943-1946        E.G. Hayward   Cimarron
*1946-1948        George A. Godfrey Animas
*1948-1950        G.W. Evans  Magdalena
*1950-1952        Roy Forehand  Carlsbad
*1952-1954        Ed Heringa Clayton
*1954-1956        Sherwood Culberson Lordsburg
*1956-1958        Dick Snyder Clayton
*1958-1960        W.I. Driggers Santa Rosa
*1960-1962        John Stark  Deming
*1962-1964        Will Orndorff Roswell
*1964-1966        J.L. (Les) Davis Cimarron
*1966-1968        Noel Rankin  Silver City
*1968-1970        W.O. Culbertson, Jr.   Las Vegas
*1970-1972        Reuben E. Pankey Santa Fe
*1974-1976        Charlie T. Lee  Alamogordo
*1976-1978        Albert J. Mitchell Albert
*1978-1980        Phil Harvey, Sr.   Cave Creek, AZ
1980-1982         Phillip Bidegain   Tucumcari
*1982-1984        Bob Jones   Crow Flat
1984-1985         Don Hofman Tucumcari
*1985-1987        Peter T. Mocho Belen
*1987-1989        W.F. (Dub) Martin Santa Fe
*1989-1991        H.W. (Bud) Eppers Roswell
1991-1993         Bill King  Stanley
1993-1995         Wesley Grau Grady
1995-1997         William Humphries Tucumcari
1997-1999         Bob Frost San Jon
*1999-2001       Jimmy R. Bason   Hillsboro
2001-2003        Phil H. Bidegain   Tucumcari
2003-2005        Don L. Bebo Lee  Alamogordo
2005-2007        Bill Sauble  Maxwell
2007-2009        Alisa Ogden Loving
2009-2011        Bert Ancell Wagon Mound
2011-2013        Rex Wilson  Carrizozo
2013-2015        Jose Varela Lopez La Cienguilla
2015-2017       Pat Boone Elida